Sizin için çalışıyoruz!

E-Posta Gönderin

info@iacs.com.tr

Bizi Arayın

+90 216 606 5967

Otomobil Alım Satım Ve Dış Ticareti

İletişim Bilgilerimiz

Otomobil ALım Satım Ve Dış Ticareti

Araba almak ve satmak çetrefilli süreçlerdir. Alınacak arabanın modeli, fiyatı ve özellikleri alım sürecine en çok etki eden noktalardır. Aynı zamanda aracın sıfır mı yoksa ikinci el mi olacağına karar vermek de araba alımını zorlaştırabilir. Tıpkı araba alırken olduğu gibi satarken de bazı zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Aracınızı değerinde satmak isterken alıcı bulamayabilir ve acil ihtiyaçlarınız varsa hemen gideremeyebilirsiniz. Tüm bu nedenlerden dolayı araba alım satım sürecine ilişkin detayları en ince ayrıntısına kadar öğrenmeniz ve işlemlerinizi yaparken bu ayrıntılara dikkat etmeniz tavsiye edilir.

Sıfır veya İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kendinize yeni bir otomobil satın almak istiyor ancak otomobilinizin sıfır mı yoksa ikinci el mi olması gerektiğine karar veremiyor olabilirsiniz. Burada önemli olan hem beklentileriniz hem de bütçenizdir. Kullanılmamış bir araba istiyorsanız sıfır araç seçeneklerini incelemesiniz fakat büyük bir bütçe ayırmanız gerekeceğini aklınızda bulundurmalısınız. İkinci el araba alırken ise aracın hasarının olup olmadığı ve önceki sahibinin aracı nasıl kullandığına dikkat etmelisiniz. Tüm bu detaylar araba alım sürecini zorlaştırsa da öncesinde bazı beklentilerinizi belirlemeniz işlemlerinizi kolaylaştırabilir. Sıfır veya ikinci el araba alırken dikkat etmeniz gereken kriterlerden bazıları ise şunlardır:

Bütçe

Bir otomobil alırken ilk ve en önemli aşama bütçe belirlemektir. Üstelik bu yalnızca otomobil alırken değil her türlü alışveriş için gerekli kriterdir. Belirlediğiniz bütçe doğrultusunda alacağınız aracı genel hatlarıyla bulmuş olursunuz. Bu fiyat skalasındaki sıfır ve ikinci el araçları filtreledikten ve diğer beklentilerinizi de göz önünde bulundurduktan sonra alabileceğiniz araçları kıyaslamaya başlayabilirsiniz.

Kullanım Süresi

Bazı sürücüler araç satın alırken ömürlük olmasını ister. Bazıları ise sürekli alıp satarak daha yüksek modellere geçer veya aldığı araçtan çabucak sıkılıp yenisiyle değiştirir. Bu nedenle özellikle sıfır araç almadan önce aracı ne kadar kullanabileceğinizi kendinize sormalısınız. Kısa bir süre içerisinde aracı değiştireceğinizi düşünüyorsanız sıfır yerine ikinci el tercih edebilirsiniz. Bunun nedeni ise hiç kullanılmamış bir aracı satın aldığınız an değerinin düşecek olmasıdır. Ayrıca aracın şase numarasından da önemli sorgulamalar yaparak araç hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Araç Bakımı

İkinci el araç alırken araç bakımına mutlaka dikkat etmeniz gerekir. Önceki sahiplerinin aracı nasıl kullandığı ve araçta ne gibi hasarlar olduğunu bilmeniz fikirlerinizi doğrudan etkiler. Araca dair kaygılarınızı ortadan kaldırmak için ekspertiz raporu talep edebilirsiniz. Güvenli bir kurum yardımıyla araçla ilgili tüm bilgileri rapordan öğrenebilirsiniz. Aracın bakımıyla ilgili bilgilere de rapordan ulaşarak satın alıp almayacağınıza karar verebilirsiniz.

Yakıt Tüketimi

Sıfır veya ikinci el araç satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de yakıt tüketimidir. Özellikle yakıt konusunda tasarruf sağlayan otomobiller, uzun vadede kar etmenizi sağlar. Çok fazla yakıt tüketen araçlar hem şehir içi hem de şehirler arası yolculuklarınızda ekonomik açıdan zarar görmenize neden olabilir. Bu aşamada aracın yapım yılını da göz önünde bulundurabilirsiniz. 15-20 sene önce üretilmiş bir araç size fiyat açısından fayda sağlasa da ekonomik açıdan pek de avantajlı olmayabilir. Bu nedenle yeni nesil, düşük yakıt tüketimli araçları tercih ederek yakıttan tasarruf edebilirsiniz. 

Yedek Parça

Araçlarda yaşanan arızalar sonucunda aracın parçalarını yenisiyle değiştirmeniz gerekebilir. Bu aşamada yedek parça sorunu devreye girer. Bazı araçların parçaları hem kolayca hem de oldukça uygun fiyata bulunabilse de bazı araçların parçalarını bulmak zor olabilir. Bu nedenle almak istediğiniz aracın yedek parçasının kolayca bulunup bulunamadığına da dikkat etmeniz önerilir.